გაკვეთილის თემა
|
მექანიკური მუშაობა
|
სწავლის საფეხური და კლასი
|
საბაზო მე-8 კლასი
|
პედაგოგის სახელი გვარი
|
ფიზიკა მაყვალა ხარშილაძე
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
21
|
სსსმპ
|
0
|
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
|
|
ეროვნული სასწავლლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები ფიზ.VIII.5
|
მუშაობის შესახებ მსჯელობა
|
მოსწავლეების ამოცანების სწავლის შედეგები
|
განასხვავებს მექანიკურ მუშაობას ყოველდღიურ ცხოვრებაში მიღებული „მუშაობის “ ცნებისაგან
|
მოსალოდნელი შედეგები
|
მოსწავლეები შეძლებენ იმსჯელონ,მექანიკურ მუშაობაზე ,თუ როდის იქნება იგი დადებითი უარყოფითი ან „0 “-ის ტოლია ,მოიყვანენ შესაბამის მაგალითებს საკუთარი დაკვირვებიდან გამომდინარე
|
უნარები
|
შემოქმედებითი აზროვნება ,კრიტიკული აზროვნება გამოყენება , ინფორმაციის გაგება ადრე ათვისებული ცოდნის გამოყენება პრაქტიკული და ახალი გზით
|
I ფაზა - გამოწვევა თანმიმდევრობით აქტივობა და დრო
1.კითხვა - პასუხი 10 წთ
|
მასწავლებელი მოსწავლეებს დასაწყიშივე აცნობს გაკვეთილის თემას .მიზანს და შეფასების კრიტერიუმებს .
გამოწვევის მიზნით ,მასწავლებელი აძლევს დავალებას გაიხსენონ ყველა ის შემთხვევა , რომლებსაც ყოველდღიურ ცხოვრებაში მუშაობს უკავშირებენ მასწავლებელი ხაზგასმით აღნიშნავს რომ მუშაობა არის ძალის ნამრავლი გადაადგილებაზე
|
II ფაზა -სიღრმისეული წვდომა
2.აქტივობა 20 წთ კონკრეტულ მაგალითებზე
|
1.სხეულს ძაფის მეშვეობით თანაბრად ამოძრავებენ ჰორიზონტალურ ზედაპირზე , როგორი თანაფარდობაა სხეულზე მოქმედებს ძალებს შორის
2. მასწავლებელი სვამს კითხვებს : ყოვლეთვის სრულდება თუ არ მექანიკური მუშაობა
3.რა ერთეულებით გაიზომება მუშაობა ?როგორ ჩაიწერება ფორმა
|
III ფაზა რეფლექსია მეთოდი - 3, 2, 1, 8 წთ
|
მასწავლებელი გაკვეთილის შეჯამების მიზნით იყენებენ მეთოდს 3 , 2 , 1 და მოსწავლეებს სთხოვს წინასწარ დარიგებულ ფურცლებზე დაწერონ წყვილებში სამი რამ რაც საინტერესო იყო ორი რაც ახალი იყო და ერთი რაზეც მეტი უნდათ , რომ იცოდნენ ხდება აზრების გაცვლა - გამოცვლა , მსვლელობა და დასკვნების გამოტანა
|
შეფასების სისტემა
|
ვაფასებ შეფასების რუბრიკით , შემდეგი კრიტერიუმებით .
1.(მუშაობის სხვადასხვა ფორმა )არჩეულ კრიტერიუმებზე სტანდარტებსა და პირობებზე დაყრდნობით ,მსჯელობა ან გადაწყვეტილების მიღება
|
7 წთ თემის საჭირო ძირითადი რესურსები
|
m- მასის საწონი ძაფი , (ცარცი - პლასტელინი ) კომპიუტერი , პროექტორი ,საპრეზენტაციო ფაილი www.physics.ge
|
Saturday, April 4, 2015
მექანიკური მუშაობა -გეგმა
Friday, April 3, 2015
განახლებადი ენერგია
პროექტის სახელწოდება:
განახლებადი ენერგია, თერმული წყალი სკოლასა და ხალხის სამსახურში
პროექტის მთავარი იდეა:გეოთერმული წყლის ენერგიის გამოყენება 24საათის განმავლობაში სკოლის შენობის გასათბობად და სკოლაში საცურაო აუზის მოწყობისათვის.
პროექტის აქტუალობა:სკოლასა და საზოგადოებას შორის მჭიდრო ურთიერთობების ჩამოყალიბება. სამოქალაქო და ეკოლოგიური ცნობიერების ამაღლება მოსწავლეთა და მშობელთა ჩართულობის გაზრდა სასკოლო ცხოვრებაში
პროექტის მიზნები:მოსახლეობის ინფორმირება ენერგიის ალტერნატიული წყაროების, სოფელში არსებობის შესახებ და ამ რესურსის აქტიური გამოყენება სკოლის საკეთილდღეოდ.
მოსწავლეთა ასაკი: მე-10-მე-11 კლასის მოსწავლეები
ვადები/ხანგრძლივობა:1 წელი
მოსალოდნელი შედეგები/პროდუქტები, რაც შეიძლება შეიქმნას:
განახლებადი ენერგია, თერმული წყალი სკოლასა და ხალხის სამსახურში
პროექტის მთავარი იდეა:გეოთერმული წყლის ენერგიის გამოყენება 24საათის განმავლობაში სკოლის შენობის გასათბობად და სკოლაში საცურაო აუზის მოწყობისათვის.
პროექტის აქტუალობა:სკოლასა და საზოგადოებას შორის მჭიდრო ურთიერთობების ჩამოყალიბება. სამოქალაქო და ეკოლოგიური ცნობიერების ამაღლება მოსწავლეთა და მშობელთა ჩართულობის გაზრდა სასკოლო ცხოვრებაში
პროექტის მიზნები:მოსახლეობის ინფორმირება ენერგიის ალტერნატიული წყაროების, სოფელში არსებობის შესახებ და ამ რესურსის აქტიური გამოყენება სკოლის საკეთილდღეოდ.
მოსწავლეთა ასაკი: მე-10-მე-11 კლასის მოსწავლეები
ვადები/ხანგრძლივობა:1 წელი
მოსალოდნელი შედეგები/პროდუქტები, რაც შეიძლება შეიქმნას:
- სკოლას ექნება გათბობის ბუნებრივი საშუალება;
- აღარ იქნება საჭიროება გათბობის სხვა საშუალებების ძებნისა და გადარჩება ტყის რესურსი;
- მოსწავლეებს ექნებათ ეკოლოგიურად სუფთა გარემოში სწავლის შესაძლებლობა.
პროექტისთვის საჭირო ძირითადი რესურსები:
- პლასტმასის მილები;
- მილებისთვის საჭირო თბოიზოლაცია;
- მდინარის ქვიშა;
- წყლის ტუმბო;
- ტრანსპორტი.
პროექტის მსვლელობა(ძირითადი აქტივობები):
- მოსწავლეთა საინიციატივო ჯგუფის შექმნა;
- ჯგუფის წევრებზე ფუნქციების დელეგირება;
- გამოსაყენებელი რესურსის ადგილზე დათვალიერება;
- საჭირო რესურსების შექმნა.
საგნებთან/საგნობრივ ჯგუფებთან/ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი:
- ეკოლოგიური ცნობიერების ამაღლება;
- ინფორმაციის მოძიება;
- მათემატიკური გამოთვლები.
პროექტის ხელმძღვანელი: მაყვალა ხარშილაძე
ხელმძღვანელის ელ-ფოსტა:mayvalaxarshiladze@gmail.com
Wednesday, April 1, 2015
მექანიკური მუშაობა გაკვეთილის გეგმა
კრიტერიუმი/შკალა
|
დაბალი
|
საშუალო
|
კარგი
|
საუკეთესო
|
კვლევის მიზანი
|
არასწორად აყალიბებს მიზანს
|
ნაწილობრივ სწორად აყალიბებს მიზანს
|
აყალიბებს მიზანს სწორად განსაზღვრავს ცვლად და დამოკიდებულ სიდიდეებს
|
სრულყოფილად აყალიბებს მიზანს განსაზღვრავს სპეციფიკურ დეტალებს
|
კვლევის შედეის ვარაუდი
|
უჭირს ვარაუდის ჩამოყალიბება
|
აყალიბებს მაგრამ ვერ ასაბუთებს
თავის ვარაუდს
|
აყალიბებს მაგრამ ნაწილობრივ ასაბუთებს თავის ვარაუდს
|
აყალიბებს და ასაბუთებს თავის ვარაუდს
|
საუბარი
|
დსბნეულია დაგაუგებრად საუბრობს
|
ხშირად ჩერდება და იმეორებს ერთსა და იგივეს
|
გამართული და გასაგებია
|
გამართული და გასაგებია.არ ორჭოფობს,საუბრობს დარწმუნებით
|
დასკვნები
|
არ არის გაკეთებული
|
დასკვნები გაუმართავი და ულოგიკოა
|
ლოგიკურია და კარგად არის ჩამოყალიბებული,თუმცა მცირედი ხარვეზებით
|
ლოგიკურია,კარგად არის ჩამოყალიბებული და ორგანულია
|
პასუხები აუდიტორიის შეკითვებზე
|
უჭირს პასუხის გაცემა
|
პასუხი არ არის გამართული
|
თითქმის ყველა კითხვას პასუხობს
|
პასუხობს ყველა კითხვას
|
Subscribe to:
Posts (Atom)