Saturday, April 4, 2015

მექანიკური მუშაობა -გეგმა


გაკვეთილის თემა
მექანიკური მუშაობა
სწავლის საფეხური და კლასი
საბაზო მე-8 კლასი
პედაგოგის სახელი გვარი
ფიზიკა მაყვალა ხარშილაძე
მოსწავლეთა რაოდენობა
21
სსსმპ
0
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
  • მიღებული ცოდნის კონკრეტულ საკითხებთან დაკავშირების ანალიზის დასკვნის გამოტანის და ნამუშევრების ორგანიზების უნარ-ჩვევების განვითარება.
  • მექანიკური მუშაობის განსხვსვება ყოველდღიურ ცხოვრებაში მიღებული ,,მუშაობის’’ ცნებისაგან
ეროვნული სასწავლლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები ფიზ.VIII.5
  1. მოსწავლეს შეუძლია მექანიკური
მუშაობის შესახებ მსჯელობა
  1. განასხვავებს მექანიკურ მუშაობის ყოველდღიურ ცხოვრებაში მიღებული მუშაობის ცნებისაგან
  2. რაოდენობრივად ახასიათებს მექანიკური მუშაობის დამოკიდებულებას მის განმსაზღვრელ სიდიდეებთან
მოსწავლეების ამოცანების სწავლის შედეგები
განასხვავებს მექანიკურ მუშაობას ყოველდღიურ ცხოვრებაში მიღებული „მუშაობის “ ცნებისაგან
მოსალოდნელი შედეგები
მოსწავლეები შეძლებენ იმსჯელონ,მექანიკურ მუშაობაზე ,თუ როდის იქნება იგი დადებითი უარყოფითი ან „0 “-ის ტოლია ,მოიყვანენ შესაბამის მაგალითებს საკუთარი დაკვირვებიდან გამომდინარე
უნარები
შემოქმედებითი აზროვნება ,კრიტიკული აზროვნება გამოყენება , ინფორმაციის გაგება ადრე ათვისებული ცოდნის გამოყენება პრაქტიკული და ახალი გზით
I ფაზა - გამოწვევა თანმიმდევრობით აქტივობა და დრო  
1.კითხვა - პასუხი 10 წთ
მასწავლებელი მოსწავლეებს დასაწყიშივე აცნობს გაკვეთილის თემას .მიზანს და შეფასების კრიტერიუმებს .
 გამოწვევის მიზნით ,მასწავლებელი აძლევს დავალებას გაიხსენონ ყველა ის შემთხვევა , რომლებსაც ყოველდღიურ ცხოვრებაში მუშაობს უკავშირებენ მასწავლებელი ხაზგასმით აღნიშნავს რომ მუშაობა არის ძალის ნამრავლი გადაადგილებაზე
II ფაზა -სიღრმისეული წვდომა
2.აქტივობა 20 წთ კონკრეტულ მაგალითებზე
1.სხეულს ძაფის მეშვეობით თანაბრად ამოძრავებენ ჰორიზონტალურ ზედაპირზე , როგორი თანაფარდობაა სხეულზე მოქმედებს ძალებს შორის
2. მასწავლებელი სვამს კითხვებს : ყოვლეთვის სრულდება თუ არ მექანიკური მუშაობა
3.რა  ერთეულებით გაიზომება მუშაობა ?როგორ ჩაიწერება ფორმა
III ფაზა რეფლექსია  მეთოდი - 3, 2, 1, 8 წთ
მასწავლებელი გაკვეთილის შეჯამების მიზნით იყენებენ მეთოდს  3 , 2 , 1 და მოსწავლეებს სთხოვს წინასწარ დარიგებულ  ფურცლებზე დაწერონ წყვილებში სამი რამ რაც საინტერესო იყო ორი რაც ახალი იყო და ერთი რაზეც მეტი უნდათ , რომ   იცოდნენ  ხდება აზრების გაცვლა - გამოცვლა , მსვლელობა და დასკვნების გამოტანა
შეფასების სისტემა
ვაფასებ შეფასების რუბრიკით , შემდეგი კრიტერიუმებით .
1.(მუშაობის სხვადასხვა ფორმა )არჩეულ  კრიტერიუმებზე სტანდარტებსა და პირობებზე დაყრდნობით ,მსჯელობა ან გადაწყვეტილების მიღება
7 წთ თემის საჭირო ძირითადი რესურსები
m- მასის საწონი ძაფი , (ცარცი - პლასტელინი ) კომპიუტერი , პროექტორი ,საპრეზენტაციო ფაილი  www.physics.ge

No comments:

Post a Comment